Комуникационен център за мотопеди и велосипеди
ROME MOTORINO CHECKPOINT
„Sembra una vespa!“
Enrico Piaggio
Анализ на съществуващите условия
Мотопедите с марка „Веспа“ са най-широко използваното превозно средство в Рим. Градската община решава да изгради мрежа от пунктове за отдаване под наем на моторините с цел по-бърз и лесен достъп до всички точки на космополитния град. По този повод през септември 2013г. стартира международен конкурс за проектиране на главния контролен пункт за наемане на велосипеди и мотопеди.
Сградата трябва да осигурява места за близо 1000 скутера,250 велосипеда, също така да разполага с учебен център за водачи.
Парцелът, отреден за проектиране, е площад Piazza dei Cinquecento, който се намира в централната част на град Рим, на хълма Виминал . Теренът е равнинен и площта му възлиза на 5100м2 , като в момента там е разположен автомобилен паркинг. На юг непосредствено до него се намира гара „Термини“, която е една от най-големите в Европа. От западната страна на площада е централната автогара, която обслужва шест градски автобусни линии и всички туристически панорамни автобуси. В непосредствена близост са разположени и две от най-натоварените линиите на метрото – А и В, както и две от основните трамвайни линии. На север попадат Термите на Диоклециан, заедно с базиликата Santa Maria degli Angeli. От изток се намират останките от стената на Сервий, която е имала изцяло отбранителна роля.
В южната част на терена е разположен подземен паркинг. Подходът към него се осигурява от прилежаща рампа, която, според условието на конкурса, трябва да бъде запазена.
Концепция
Теренът попада в изключително динамична среда, затова един от най-важните аспекти е изследването на потоците на движение. Piazza dei Cinquecento понастоящем се явява едно транзитно пространство, през което ежедневно преминават голям брой хора. Най-интензивният поток е съсредоточен в югозападната част на площада. Концепцията на сградата е вдъхновена от преплитащите се динамични потоци, като следва основните ходови линии. Две рампи започват от терена, преплитат се и се свързват на последното ниво, като образуват панорамна площадка, осигуряваща изглед към Термите на Диоклециан. Рампите са предвидени за мотопеди и велосипеди.
Функционално решение
Рампа А е по-стръмната, докато рампа Б е с по-малък наклон и прави две завъртания. В точката на пресичане на двете рампи е оформен единият подход към сградата.
На кота ±0.00 попадат рецепцията и информацията. В самата сграда движението е почти транзитно, което наложи наличието на два входа, разположени към основните подходи откъм гарата и автогарата. Северният вход е по-ясно изразен и отворен към площадното пространство. Южният вход попада във възловата точка, където на две нива се пресичат основните рампи А и Б и по този начин образуват неговата козирка. Вертикалната комуникация, осигуряваща връзка с горните етажи, е изнесена отстрани. Тя включва стълбище и два панорамни асансьора.
Според заданието на конкурса на котата на терена трябва да бъдат изградени обществени тоалетни с външен достъп. Това се случва в пространство под рампа Б. Останалата част от терена на кота ±0.00 е третирана като площадно пространство.
Също така условията на конкурса определят паркоместата за мотопедите да бъдат покрити. В разработката част от местата са разположени на терена под конзолата на сградата, с цел по-бърз достъп, останалите са разпределени в подземния паркинг на кота -3.00 и в покрития паркинг на кота +8.00.
Преходът между терена и подземния паркинг се осъществява чрез рампа В. Тя води до вътрешен двор (кота -3.00), който осигурява директна връзка със сервиза за скутери. В извивката, която образува рампата, е развита озеленена площ с висока растителност на полуниво (- 1.00 ).
Съществуващата рампа към паркинга за автомобили слиза до кота -4.00, което определя наличието на вътрешна вертикална комуникация между двата паркинга. Голямата площ, която заема подземното ниво, налага наличието на конструктивни фуги.
На кота +4.00, над рецепцията и информационния център, са разположени учебните зали и над главния вход – администрацията. Двете зони са отделени с фоайе, което има изглед към вътрешния двор. Кота +4.00 попада непосредствено под рампа А.
На следващото ниво +8.00 е разположен паркингът за велосипеди и мотопеди, като двата типа превозни средства са отделени в различни зони. Помещението е изцяло с естествена вентилация. Достъп до него се осъществява и по рампа Б, която има равен участък пред входа на нивото.
Кота +11.00 представлява панорамна кафетерия, която има изглед както към Термите, така и към вътрешния двор.Част от нея попада под рампа А.
Панорамната площадка на кота +15 насочва погледа основно към Термите на Диоклециан. Отношението към тях е изразено и чрез третирането на фасадата с керамична вентилируема фасада.
Конструкция и материали
Сградата е с метална пространствена конструкция, която на места е видима и дори е част от интериора. Носенето на двете рампи става чрез парапетът, който действа като обратна греда. С цел по-малко натоварване от собствено тегло, настилката в повечето помещения е линолеум, при рампите и покрития паркинг – кварцова. Използването на естествени и рециклируеми материали прави сградата екологична. Насоки за това са търсени още на ниво концепция с използването на рампи, осигуряващи движението на велосипеди и мотопеди.
Интериорно решение
Оформянето на рецепцията, където административно се случва наемането на скутерите, напомня, че пространството е част от динамиката на случващото се навън. Това е подчертано с ясните ходови линии на настилката, които преминават в плот. Идеята намира израз и в софита. Наличието на експонати на скутери „Веспа“ допълва историята за емблематичнотстта. Използваните цветови решения в това пространство са изцяло продиктувани от основните цветове на Веспа.
Интериорът на кафенето е решен по-монохромно. В него намира интерпретация италианската дантела. Окачените на струни барове внасят повече лекота и светлина в пространството. На северната стена (разгъвка А-А) се редуват прозорци и светещи пана, с това се цели ефектно постигане на достатъчно светлина, както през деня, така и през нощта.
Заключение
Проектът е не просто архитектурно решение, в него голяма роля изиграва характерния за Веспа дизайн, както и натрупаните културно-исторически слоеве във вечния град. Разглеждането на всеки един от тези аспекти в различен контекст и взаимното им съчетаване води до получената многопластова симбиоза.