Тагове

Сродни публикации

Сподели това чрез

Да спасим вилата на Евлоги Георгиев в Карлово

Не е редно, обидно е да чакаме европейско финансиране, за да възстановим и опазим къщата на големият български дарител Евлоги Георгиев. Вилата му в Карлово е в аварийно състояние, тя може да се срути във всеки момент.

Още преди пет години има издадено разрешение за тази къща – да бъде съборена. И пет години тя се бори с времето да не падне. В това време и местната община, и академичната общност, и българските граждани и организации гледат и не правят нищо за укрепването и спасяването й.

Нашата „среща“ с къщата започна през 2009 г. Тогава от община Карлово ни поканиха да я заснемем. Поводът беше писмо от Института по паметници на културата, които препоръчали „демонтаж“ на сградата. Това означаваше тя да бъде разрушена напълно. От Института бяха преценили, че къщата е в толкова лошо състояние, че не може да бъде реставрирана. Препоръката им беше да се събори и построи отново. Но за целта трябваше да има архитектурно заснемане. Ние, като проектанти се заехме с тази задача, но решихме друго – да опитаме да я реставрираме. Защото тази къща все още пази онази възрожденска искра и съкровено желание на дарителите – да видят родния си град благоденстващ.
Затова си мисля, че това отношение към имота е обидно – да чакаме някой друг да плати за опазването на къщата. Тук става дума не само за сградата, която безспорно е архитектурен паметник и има своите качества, а по- скоро за паметта на големия дарител Евлоги Георгиев.
Какво е направил той?
Преди 123 години Евлоги Георгиев се допитал да карловската общественост как да помогне за развитието на града. Тогава единодушно решили да построят вълненотекстилна фабрика. В близост направили и вилата – за дом и офис на управителя й. Видният родолюбец дарил и двата имота на карловци. Със завещанието приходите от фабриката да отиват за издръжката на болнични легла и за местните училища.
Едва ли някой ще забрави и за венеца на филантропската дейност на този човек – сградата на Софийския университет. Откритото през 1888 първо и единствено Виеше училище в Княжество България се нуждае от собствен дом. През 1896 г. Евлоги Георгиев подарява на българската държава  800  хил. лв за построяване сграда на университета и предоставя парцел от 10 134 кв. м в центъра на София (на стойност 200 хил. лв).

А какво правим ние?

В крайна сметка чакаме някой да се сети
да ни даде пари, за да реставрираме вилата в Карлово – една къща, която е светиня! Това е обидно за българите, при положение че става дума за не повече от 300 квадрата площ.

Източник на информация:www.karlovobg.eu

Още информация по темата можете да прочетете и на този сайт:1kam1.com/da-stroish-za-rodinata/