Център за култура и изкуство „Марица“, гр. Пловдив

„Водата е движещата сила в природата“
Леонардо да Винчи

Културният център

Културният център е сравнително нов тип сграда, необходима на съвременния свят в ерата на технологиите и дигитализацията. По своята същност това е едно място за учене, развитие, четене, творене, културен обмен и облагородяване. В този смисъл този тип сгради трябва да разполагат с широк набор от помещения и зони, предлагащи на посетителите свободно да извършват посочените по–горе дейности и активности.
В глобален мащаб Културните центрове стават все по-актуана тема и доказателство за това е броят на организираните Международни Архитектурни конкурси на тази тема – те са над 30 за последните 5 години, организирани във всички краища на света.
България изостава значително в тази посока. На територията на страната ни няма нито един Културен център, функциониращ според нуждите на обществото, предлагащ горепосочените изисквания и отворен за свободно ползване.  Дори Националния Дворец на Културата не може да бъде посетен, извън рамките на организираните в него концерти и изложения.

Пловдив

Изкуството и културата са в основата на градската идентичност на това място.

Това е един от основните културни региони в страната ни. Тук се провеждат ежегодно мащабни събития като „Международния панаир“, Международния Театрален Фестивал „Сцена на кръстопът“, Телевизионният фестивал „Златната ракла“,  Ежегодния фестивал „Нощ на музеите“ и мн. др. Също така в града са запазени обекти с важна историческа стойност : Античният театър, Римският одеон, Агората, Римският стадион, късноантичната крепост „Ейрене“ и др. Всичко това превръща Пловдив в една магична комбинация от история, култура, изкуство и традиция.

Ситуация

Теренът за проектиране, който съм избрала е със стратегическо значение за развитието и функцията на града и региона. Това е о.Адата на р.Марица, на границата между Централната градска част, Панаирната палата, Северния и Източния жилищни райони.

Ревитализирането на крайбрежната зона и обособяването на една динамична социална и културна среда на това място би довело до обединяването на отделните зони, подобряване на комуникацията между тях, приближаване на хората до реката и природата, което от своя страна би довело до повишаване качеството на живот и нивото на комфорт в града и региона.
От друга страна изграждането на културен комплекс на това място би било ключово за развитието на инфраструктурата, културната политика, туризмът, опазването на околната среда и устойчивостта на регионално и дори на национално ниво.

 

О.Адата и р.Марица

Към днешна дата р.Марица е забравена от хората. Тя се възприема като една преградна стена между отделните части на града. Напук на всички твърдения, че животът и културата се зараждат около водни басейни, реките в България са напълно изоставени и занемарени; вместо да събират, те разделят и отблъскват хората. Показателен е случаят с р.Марица.

Анализът на ситуацията показваредица негативи:неподдържане на речното корито, непостоянно и ноконтролирано водно равнище, водещо до чести преливания и наводнения в периферните зони, недостъпност на адите (системата от острови по реката) и др. Въз основа на това проектът излиза от обхвата си , предлагайки идеи за облагородяването и ревитализирането на зоната. Те включват изграждане на водни шлюзове при бул. “Цар Борис III“ с цел регулиране и пречистване на водата; ремотиране на съществуващи, но неизползваеми водни преливници, непосредствено след о.Адата, рехабилитация на речното дъно,почистване и озеленяване на реяния бряг и островите, изграждане на контактна зона при площадния мост на бул. „Цар Борис III” с подход към крайбрежната зона,  изграждане на пешеходни алеи по бреговете и мостове над реката, изграждане на декинг по северния бряг с възможност за обслужване на лодки и водни колелета, за разходка в реката и др.

Концепция

От казаното дотук, основните аспекти, върху които акцентира идеята за изграждането на културния комплекс се свеждат до следното:

Изграждане на културен мост – връзка между двата бряга и Експониране на водата – запознаване на хората с р.Марица, нейната същност, история, както и възможностите за нейното облагородяване и развитие. Това се осъществява веднъж, чрез стандартни и интерактивни методи в обособените за това зони вътре в Културния център и втори път в екстериора – чрез изграждането на гигантска водна инсталация, представляваща плитко езеро на покрива на сградата, изливащо се по две от фасадите под формата на водопад.

По този начин проектът се стреми да бъде символ на трансформацията не само на едно изоставено и забравено място, но и трансформация в мисленето на едно общество.

Сградата

Сградата се развива на нивото на активната зона на града като мост, свързжащ южния и северния бряг; града и панаира. Тя е изградена от три обема :

– един транзитен – т.нар. „Културен мост“, изпълнен с временни изложби, зони за информация и комуникация и зони за почивка;

-втори,в който се развиват всички зони, свързани с популяризиране и развитие на културата и изкуството – зони за изложбина традиционно изкуство и фотографии, медиатека със зона за представяне на нови филми, читалня с изложбена площ за нови заглавия и автори, „Музейна водата“, акцентиращ върху р.Марица, както и съпътстващите ги зони за почивка и рекреация;

– трети, обособен като образователен център в който са поместени зали за обучения, презентации и конференции, както и мултифункционална зала, с капацитет от 500 зрители, която може да бъде използвана както за частни събития, коктейли и презентации, така и за публични събития, дебати, представления и прожекции.

Акцент в проекта е изграждането на т. нар. „Музей на водата“, насочен към експонирането и запознаването с реката и водата като цяло. Той се развива на две нива. Първото е специализирано да „покаже“ и „разкаже“ на посетителите за р.Марица. Обособена е зона с аквариуми, в които са експонирани специфичните представители на нейната флора и фауна; също така интерактивни инфрмационни панели и фотографска изложба с кадри на реката. Второто ниво е насочено към опознаване на самата вода и представя нейните разновидности и състояния. Обособени са няколко различни зони и зали, като например зона с „Епроветки с водни проби“ от различни водни басейни, ледена зала, прожекционна зала,  и панорамна зала за симулация на подводни разходки. Двете нива са обединени от панорамна разходка по система от рампи и ескалатори в неклиматизирана дупка между четири водни завеси, наречена „В сърцето на водопада“.

„Реките изглежда са нещо вълшебно. Вълшебна, движеща се и жива част от самата Земя“

Лаура Гилпин

арх. Деница Княжевич

Университет: УАСГ

Година на завършване: 2014
Дипломен ръководител: проф. д-р арх. Б. Кадинов
Катедра: Обществени сгради

e-mail: deni.knyazhevich@gmail.com

тел.: 0878 369 222