Тематичен парк – Софийска Света Гора
Обект на дипломния проект е Софийската Света гора – характерна съвкупност от над 40 манастира във и около столицата.
ОУП на София предвижда обособяването на тематичен парк „Софийска Света Гора“, който да развива културно-опознавателен туризъм в района.
Главна цел на проекта е да предложи стратегически насоки за пълноценното осъществяване на това намерение, базирано на ценностите и възможностите на територията.
Проектът се състои от три части. В първата част са представени проучванията и анализи, във втората част е предложена устройствена концепцията за развитие на територията, която да надгради идеите от ОУП, а в част три е представено идейно архитектурно решение за прилагане на изведената устройствена концепция конкретно към един обект – Буховският манастир „св. Мария Магдалина“.
Събраните данни от предпроектните проучвания, са обобщени и анализирани в поредица от схеми. Главният извод от тях е наличието на висок културен потенциал , който остава нереализиран.
За преодоляване на този проблем е предложена устройствена концепция за цялата територия, която интегрира поредица от мерки.
Основната сред тях е формирането на стратегия за ревитализация на манастирите по отношение на техните функции. Манастирът е преди всичко място за изповядване на вярата, средища на книжовността и обител, която дава подслон. Тези функции са силно компрометирани днес.
Устройствената концепция предлага приоритетно съхраняване на основната „изповядване на вярата“ и НАСЪРЧАВА добавянето на НОВИ културни функции и НОВИ жилищни функции.
Манастирът св. Мария Магдалина, където се илюстрира тази идея, се откроява се като един от обектите с най-голям културен потенциал поради богатата стратификация на исторически пластове. Съществува нараснал интерес към мястото след проведените през лятото на 2013 археологически проучвания. Разкрита е раннохристиянска базилика от ІV век, сравнявана по размери със св. София.
Фокус в пространството са две исторически структури, които се застъпват. Това е възрожденският манастир със своята циркулационна подредба и ранно християнският духовен обект с осова насоченост. Овладяването на тази композиция, е основното предизвикателство пред организацията на територията на манастира.
Функционалното зониране акцентира на 3 зони:
Зона ХРАМОВЕТЕ, свързана с провеждането на храмови чествания в действащата възрожденска църква и експониране на базиликата.
Зона за КУЛТУРНИ ФУНКЦИИ, където се предлага провеждането на разнообразни събития (експозиции, изложби, творчески лагери, концерти, представяне на църковните изкуства и др.)
Зоната за ЖИЛИЩНИ ФУНКЦИИ, която реализира няколко помещения за временно „приютяване“, главно за хората, поддържащи обекта.
Предлагат се нови обеми, които поетапно да развият функционалната програма, като същевременно интерпретират изконните манастирски пространства и въобще характерната пейзажна ситуация. В контраст на това са предложени материали, конструкции и образ със съвременно звучене.
арх. Петър Йорданов Петров
Специалност: Архитектура
Университет: УАСГ, катедра „История и теория на архитектурата“
Година на завършване: 2014
Имейл: petar.y.p.3@gmail.com